Czym jest folia paroszczelna?

 

Folia paroszczelna jest warstwą umieszczaną pomiędzy ociepleniem budynku, a płytą kartonowo-gipsową, bądź bezpośrednio pod podłogą. Jak łatwo się domyślić jej zadaniem jest ochrona przed dostaniem się wilgoci do elementów konstrukcyjnych. Jej montaż się w dużym stopniu wpływa na samą wytrzymałość budynku.

Jak wygląda montaż folii paroszczelnej?

folia paroszczelnaZ folią paroszczelną możemy spotkać się przede wszystkim podczas budowy poddasza. Materiał szczelnie osłania wełnę mineralną przed zawilgoceniem. Jeśli wełna nie zostanie w odpowiedni sposób zabezpieczona traci swoje właściwości termoizolacyjne. Mimo, że sama nazwa może wskazywać na całkowitą paroszczelność, wcale tak nie jest. Folia posiada właściwość paroprzepuszczalności, która wynosi 0,5/m2 na dobę. Ze względu na zatrzymywanie pary wodnej folia skutecznie chroni przed zawilgoceniem nie tylko wełnę mineralną, ale również krokwie. Ze względu na zastosowanie w różnym miejscach konstrukcji, kupując folię powinniśmy określić jakie zadanie będzie ona spełniała. Z pewnością najważniejszym parametrem, którym powinniśmy się kierować podczas zakupów jest paroprzepuszczalność. Jako, że jest materiałem chroniącym przed zawilgoceniem, parametr ten powinien być jak najniższy. Sama folia paroszczelna powinna również cechować się lekkością oraz niewielką grubością. Zwracajmy także uwagę na odporność na rozrywanie. Im solidniejszy materiał, tym większe prawdopodobieństwo, że nie ulegnie on uszkodzeniu podczas układania. Jeśli układamy folię po raz pierwszy powinniśmy stosować się do uwag podanych przez producenta wraz z produktem.

Podstawowym błędem, który spotykany jest podczas układania folii to montaż jej bezpośrednio pod płytą kartonowo-gipsową, bez pozostawienia najmniejszej szczeliny. Przyczynić się to może do niespełniania swoich zadań przez materiał.