Filamenty do wydruków przemysłowych

Zakład w którym pracowałem nie miewał przestojów w procesie produkcyjnym, więc maszyny były narażone na ogromne obciążenia, które niejednokrotnie powodowały awarie. Firmy serwisowe, jednak, nie reagowały natychmiastowo, często mając nawet dwutygodniowy okres oczekiwania na realizację. Z tego powodu, wzięliśmy  w końcu sprawy we własne ręce.

Przemysłowy filament do druku trójwymiarowego

wytrzymałe filamenty do drukarek 3dBardzo skutecznym rozwiązaniem okazało się zastosowanie drukarek 3d do produkcji własnych, tymczasowych części zamiennych, jednak na dłuższą metę okazało się nie do końca wystarczające. Tak wykonane części były dość kruche i nie wytrzymywały zbyt długiej pracy, gdyż filament używany przez nas do ich produkcji był dość podstawowy, i niezbyt odporny na obciążenia. Nie chcąc rezygnować z bardzo dobrej metody częściowego zapobiegania przestojom, postanowiliśmy znaleźć na tyle wytrzymałe filamenty do drukarek 3d, by wydruki końcowe mogły być używane przez dłuższy czas. Po zapoznaniu się z charakterystykami wszystkich rodzajów filamentów, wybraliśmy odmiany przemysłowe, gdyż były one przeznaczone do produkcji części zamiennych i elementów urządzeń produkcyjnych. Filamenty te tworzyły wydruki o wysokiej twardości i odporności, choć przez odmienny skład, nie mogły być używane do wydruku bardzo szczegółowych kształtów z taką dokładnością jak filamenty modelarskie.

Mimo to, podzespoły tak wykonane mogły być z powodzeniem używane jako części zamienne, gdyż filament przemysłowy znosił o wiele większe obciążenia niż podstawowe odmiany. Oczywiście, taki filament był dostępny tylko w profesjonalnych sklepach, a jego cena była dość wysoka, choć owy filament był na tyle wydajny, iż na dłuższą metę jego używanie było tańsze, niż stosowanie bardziej konwencjonalnych odmian.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Druk