Filtry do wentylacji – jak wybrać?

Zajmując się tematem wentylacji nie można zapominać o filtrach. Samo położenie rur i założenie kratek to jeszcze nie wszystko. Bez filtrów zajdzie co prawda wymiana powietrza, ale nie będzie ono oczyszczone. Dlatego też należy zadbać o wentylację kompleksowo, by mieć gwarancję, że będzie działać jak należy.

Filtry z różnymi ramkami

tanie filtry do wentylacjiCo znajdziemy w specjalistycznych sklepach? Filtry mogą się przykładowo różnić ramkami. Są one wykonywane z płyt MDF lub jakiegoś metalu, na przykład aluminium. Metal ze względu na swoją trwałość będzie droższy, ale także mocniejszy. Poleca się takie ramki do filtrów o długiej żywotności. Jeśli jednak interesują nas tanie filtry do wentylacji to ramki MDF będą lepsze. Są one także lżejsze, więc łatwiej się je zakłada, szczególnie jak kanał wentylacyjny znajduje się wysoko. Wybierając filtr trzeba zwrócić uwagę na to, jak dokładną filtrację zapewniają. Są filtry podstawowe, które wyłapują jedynie codzienne zanieczyszczenia powietrza i zapewniają względnie czyste powietrze. W sklepach znajdziemy również filtry dające niemalże sto procent skuteczności w oczyszczaniu. Stosuje się je w przychodniach, laboratoriach, czy w przemyśle spożywczym. Tam warunki powinny być jak najbardziej sterylne, by zagwarantować wysoką jakość produktów i usług. Każda branża wymaga innych filtrów. W gastronomii niezmiernie przydatne będą filtry tłuszczowe, natomiast w budownictwie czy przy produkcji wyrobów drewnianych sprawdzą się worki filtracyjne, zatrzymujące pył i trociny.

Filtry do wentylacji o dobrej wydajności i odpowiedniej ramce będą sprawowały się doskonale. Czyste powietrze przełoży się nie tylko na jakość wyrobów i usług, ale także na zadowolenie pracowników, którym nie będzie doskwierały pyły, kurz i inne zanieczyszczenia. Dobry filtry nie musi być drogi.