Kiedy testerzy dostają dany produkt do ręki nie zastanawiają się nad tym, czy go zniszczą czy też nie, poddają go wielu trudnym próbom, aby w późniejszym czasie zapobiec temu, że to klient dostanie wadliwy towar, który nie będzie spełniał jego oczekiwań albo swoich funkcji. Również lampy podłogowe, kinkiety nowoczesne, lampy ogrodowe i żyrandole klasyczne muszą przejść wiele testów i wiele pomiarów, aby zostały oddane w ręce klienta.
Żyrandole klasyczne
Poznajmy teraz rodzaje pomiarów twardości, żeby dowiedzieć się z czym bardzo często muszą zmierzyć się nasze lampy podłogowe, kinkiety nowoczesne, lampy ogrodowe i żyrandole klasyczne. Należą do nich: Metoda Brinella – gdzie w badany element wciskamy stalową zahartowaną kulkę. Pomiar twardości polega na pomiarze średnicy wgłębienia. Parametry twardości w metodzie Brinella oznaczamy HB. Kulka, którą wciskamy ma średnicę od 1 do 10 mm, natomiast siły wciskania wynoszą od 30000 N do 300 N. Metoda ta służy do badania materiałów miękkich. Poznajmy teraz twardość niektórych materiałów, które przeszły te trudną próbę: szyna kolejowa wykonana ze stali wysokowęglowej – 200 HB; brąz – 80 HB, miedź – 50 HB, aluminium – 20 HB, złoto – 18 HB, ołów – 5 HB. Twardość Brinella możemy powiązać z wytrzymałością na rozciąganie stali węglowej – Rm ≈ 3,4 HB. Kolejną metodą, dzięki której możemy zbadać wytrzymałość naszych produktów jest metoda Vickersa. Polega to na tym, że wciskamy ostrosłup diamentowy o kącie wierzchołkowym 136°. Wciskamy z siłami od 50 do 1000 N lub 0,02 do 2 N. Mniejsze siły stosujemy do badania warstw. Stosowana jest do badania materiałów twardych i bardzo twardych. Wytrzymałość niektórych surowców wygląda następująco: stal zahartowana – 700 HV; korund – 2000 HV; węglik tytanu – 2500 HV. Ostatnią z metod, która może być zastosowana do badania plastyczności i wytrzymałości materiałów jest metoda Rockwella.
Ma 11 sposobów pomiaru twardości, dlatego, za HR może się znaleźć 11 różnych liter. Najczęściej stosowane to HRB i HRC. W metodzie HRC wciskamy stożek diamentowy, a w HRB zahartowaną stalową kulkę o średnicy 1,5 mm.