Metody, dzięki którym można badać wytrzymałość materiałów na wiele czynników

lampa klasyczna

Kiedy testerzy dostają dany produkt do ręki nie zastanawiają się nad tym, czy go zniszczą czy też nie, poddają go wielu trudnym próbom, aby w późniejszym czasie zapobiec temu, że to klient dostanie wadliwy towar, który nie będzie spełniał jego oczekiwań albo swoich funkcji. Również lampy podłogowe, kinkiety nowoczesne, lampy ogrodowe i żyrandole klasyczne muszą przejść wiele testów i wiele pomiarów, aby zostały oddane w ręce klienta.

Żyrandole klasyczne

lampa klasycznaPoznajmy teraz rodzaje pomiarów twardości, żeby dowiedzieć się z czym bardzo często muszą zmierzyć się nasze lampy podłogowe, kinkiety nowoczesne, lampy ogrodowe i żyrandole klasyczne. Należą do nich: Metoda Brinella – gdzie w badany element wciskamy stalową zahartowaną kulkę. Pomiar twardości polega na pomiarze średnicy wgłębienia. Parametry twardości w metodzie Brinella oznaczamy HB. Kulka, którą wciskamy ma średnicę od 1 do 10 mm, natomiast siły wciskania wynoszą od 30000 N do 300 N. Metoda ta służy do badania materiałów miękkich. Poznajmy teraz twardość niektórych materiałów, które przeszły te trudną próbę: szyna kolejowa wykonana ze stali wysokowęglowej – 200 HB; brąz – 80 HB, miedź – 50 HB, aluminium – 20 HB, złoto – 18 HB, ołów – 5 HB. Twardość Brinella możemy powiązać z wytrzymałością na rozciąganie stali węglowej – Rm ≈ 3,4 HB. Kolejną metodą, dzięki której możemy zbadać wytrzymałość naszych produktów jest metoda Vickersa. Polega to na tym, że wciskamy ostrosłup diamentowy o kącie wierzchołkowym 136°. Wciskamy z siłami od 50 do 1000 N lub 0,02 do 2 N. Mniejsze siły stosujemy do badania warstw. Stosowana jest do badania materiałów twardych i bardzo twardych. Wytrzymałość niektórych surowców wygląda następująco: stal zahartowana – 700 HV; korund – 2000 HV; węglik tytanu – 2500 HV. Ostatnią z metod, która może być zastosowana do badania plastyczności i wytrzymałości materiałów jest metoda Rockwella.

Ma 11 sposobów pomiaru twardości, dlatego, za HR może się znaleźć 11 różnych liter. Najczęściej stosowane to HRB i HRC. W metodzie HRC wciskamy stożek diamentowy, a w HRB zahartowaną stalową kulkę o średnicy 1,5 mm.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Dom