Płyty poliwęglanowe stosowane w świetlikach i nie tylko

„Odchudzanie” płyt poliwęglanowych jest coraz bardziej popularne wśród producentów. Właśnie dlatego wybierając płyty, trzeba dobrze zastanowić się nad tym, jaką powinny mieć grubość i jaka będzie wymagana gęstość podparcia dla takich płyt.

Zakres rozpiętości płyt wykonanych z poliwęglanu

poliwęglan komorowy producentJeśli chodzi o termoizolację przeszkleń, to normy są coraz bardziej rygorystyczne i wygórowane. W związku z tym należy decydować się tylko na zakup wysokiej jakości płyt poliwęglanowych. Jeżeli gruby poliwęglan zastosuje się w świetlikach domowych w poziomie, na powierzchniach jednospadowych czy dwuspadowych, to nie będzie to stanowiło żadnego problemu. Problem może pojawić się dopiero wtedy, kiedy świetlik będzie znajdował się w łuku. Jest to możliwe, ale tu już trzeba odpowiednio wybrać płytę poliwęglanową. Nie każdy poliwęglan o danej grubości da się tak bardzo wygiąć, by zainstalować go w ciasnym łuku. Z pewnością poliwęglan komorowy producent poinformuje klienta o tym, jaki jest zakres rozpiętości poliwęglanu dla danej grubości. Płyty poliwęglanowe, które mają grubość 10 mm, mają zdecydowanie najmniejszy zakres rozpiętości. Wynosi on od 140 do 270 cm. Płyty z poliwęglanu komorowego, które mają grubość 16 mm, mogą mieć rozpiętość w granicach 200 cm. Płyty poliwęglanowe o grubości 20 mm, cechują się zakresem rozpiętości powyżej 240 cm. Największy zakres rozpiętości mają płyty poliwęglanowe o grubości 25 mm.

Ich zakres rozpiętości wynosi nawet powyżej 300 cm. Poliwęglan jest materiałem, który przetrwa bardzo wiele i przez bardzo długi okres czasu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że po kilkunastu latach instalacje wykonane z poliwęglanu trzeba będzie wymienić na nowe. Za kilkanaście lat wybór w zakresie płyt poliwęglanowych wcale nie będzie łatwiejszy, bo powstanie wiele innych propozycji.