Po co są żarówki UVB?

Hodowla gadów to pasja, która cieszy się dużą popularnością. Przy odrobinie zaangażowania z powodzeniem możemy mieć własną jaszczurkę czy węża. Zanim kupimy pierwszego zwierzaka, musimy jednak zadbać o odpowiednie warunki do jego hodowli. Pokarm i terrarium z dobrze dobranym oświetleniem są tutaj niezbędne.

 

 

Żarówka UVB pełni ważną rolę

 

 

żarówki uvb dla agamyOświetlenie to podstawowy element każdego terrarium. Żarówki gwarantują odpowiednią temperaturę oraz światło, symulując warunki występujące w naturalnym środowisku gadów. Oprócz takiego rodzaju oświetlenia, na rynku znajdziemy również promienniki UVB, mające inne zastosowanie. Jaką rolę spełniają takie żarówki? Wiele gatunków gadów do poprawnego funkcjonowania potrzebuje promieniowania UVB. To promieniowanie odgrywa bardzo ważną rolę – dba o odpowiednią syntezę witaminy D3, która jest niezbędna dla prawidłowego wzrostu gadów. Bez naświetlania promieniowaniem UVB narażamy gady na poważny uszczerbek na zdrowiu. W zależności od zapotrzebowania konkretnego gatunku należy zastosować promienniki dopasowane pod względem mocy. Żarówka UVB jest w terrarium niezbędna w hodowli większości gatunków gadów. Żarówki UVB dla agamy brodatej są bardzo ważne – zapewnienie takiego oświetlenia nie tylko chroni chroni zdrowie agam, lecz również korzystnie wpływa na ich żywotność i samopoczucie. W terrarium dla agam nie może zabraknąć tego rodzaju oświetlenia – należy o tym pamiętać przy budowie terrarium.

 

 

Agamy brodate to sympatyczne jaszczurki – są bardzo aktywne i ciekawie wyglądają, więc ich obserwacja sprawia wiele przyjemności. Jednak aby nasz gad cieszył się dobrym zdrowiem, należy zapewnić mu odpowiednie warunki bytowe. Oprócz zwykłych żarówek grzewczych, w terrarium dla agamy brodatej musi się znaleźć oświetlenie UVB.