Praca opiekunki w Niemczech

 

U naszego zachodniego sąsiada, korzystanie z płatnej pomocy opiekunek jest dość często praktykowane, ponieważ znacznie lepiej jest zatrudnić kogoś, kto jest doświadczonym opiekunem. Sprawowanie opieki nad seniorem bywa trudne, a opiekunki mają w tym doświadczenie.

Kiedy pomoc opiekunki jest konieczna?

opiekunka osób starszych niemcyW większości przypadków, ludzie sami sprawują opiekę nad starszą osobą w swojej rodzinie, ponieważ są z nią silnie wiązane. Jednak czasem  bywa, że nie mamy możliwości się nią zajmować. bo praca i obowiązki nam na to nie pozwalają. Wtedy z pewnością przyda się opiekunka osób starszych Niemcy są państwem, w którym jest to popularna usługa. Opiekunka może sprawować opiekę jedynie przez kilka dni w tygodniu, kilka godzin dzienne lub nawet przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Jeżeli opiekunka przyjeżdża z Polski, to ma zapewnione zakwaterowanie w domu seniora i musi się nim zajmować przez całą dobę, łącznie z prowadzeniem gospodarstwa domowego, jeżeli osoba starsza mieszka samotnie. Najczęściej praca w Niemczech oznacza konieczność częstych wyjazdów, gdyż odbywa się ona w systemie zmianowym. Każda opiekunka posiada swoją odpowiedniczkę, w którą się wymienia kilka razy w roku. Prawie każde biuro pośrednictwa pracy posiada od kilku do kilkudziesięciu ogłoszeń do takiej pracy, gdzie mają one różne wymagania. Czasem pracodawca wymaga znajomości języka niemieckiego, a innym razem jedynie pragnie, aby kandydatka na opiekunkę wykazywała się cierpliwością, empatią i odpowiedzialnością.

Przeważnie osoby decydujące się na pracę w takim charakterze, traktują ją jako dorywczą, czasową. ponieważ na dłuższą metę takie ciągłe wyjazdy są uciążliwe. Najczęściej opiekunki podejmują się takiej pracy przez okres maksymalnie kilkunastu miesięcy.

 

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Usługi