Prawidłowe żywienie zwierząt gospodarskich

Każdy hodowca bydła doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie żywienie zwierząt inwentarskich. To właśnie żywienie wpływa w dużej mierze na efekty hodowli. Prawidłowe żywienie zapewnia nie tylko zdrowie, ale też większe przyrosty masy ciała czy ilość oddawanego przez krowy mleka.

Przygotowywanie paszy objętościowej kiszonej dla bydła

rękaw foliowy producentDlatego należy zadbać o to, by krowy były żywione jak najlepiej. W okresie jesienno-zimowym powszechnym rozwiązaniem jest stosowanie kiszonek i sianokiszonek. Kiszonki powstają najczęściej z kukurydzy, a sianokiszonki z różnego rodzaju ściętych traw. Aby powstały takie pasze objętościowe dla zwierząt gospodarskich, należy je odpowiednio przygotować. Wykorzystuje się tutaj specjalną folię kiszonkarską. Taki rękaw foliowy producent ma zapewnić warunki beztlenowe wewnątrz. Tylko wtedy pasza objętościowa będzie mogła się zakisić, czyli ulec procesowi fermentacji. Fermentacja to proces, który zachodzi w warunkach bez dostępu tlenu. Taka pasza objętościowa jest dla zwierząt bardzo smaczna, a poza tym starcza na długo. Surowiec do produkcji kiszonki musi zostać dobrze ubity w folii, by nie było wolnych przestrzeni. Wyjmując ukiszoną paszę, trzeba to robić zawsze z tego samego miejsca, by dostęp do tlenu był jak najmniejszy. Jeśli chodzi o przechowywanie rękawów, to mogą być one trzymane wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Folie sprzedawane są w różnych kolorach, ale najlepiej sprawdzają się białe i zielone.

Nie warto inwestować w przezroczyste, jeśli zwierzęta mają do nich dostęp, bo łatwo zauważą paszę i zniszczą folię. Jedna krowa może zjadać nawet 60 – 80 kg paszy objętościowej w postaci kiszonki czy sianokiszonki dziennie. Dlatego hodowcy robią duże zapasy, by ilość paszy była wystarczająca, aż do ponownego wyjścia krów na pastwisko.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Rolnictwo