Stosowanie akryli w stomatologii

Stomatologia w przeciągu ostatnich dekad znacznie zwiększyła udział tworzyw sztucznych, w tym akryli, przy produkcji wszelkiego rodzaju protez i wypełnień. Specyficzne właściwości akrylu, jak na przykład możliwość jego modelowania po częściowym zastygnięciu oraz bardzo duża twardość po całkowitym zakończeniu procesów krzepnięcia, czynią z niego idealny wręcz surowiec dla przemysłu stomatologicznego.

Protezy z akryli na zimno

akryle na zimnoAkryle, których polimeryzacja nie musi zachodzić w warunkach podwyższonej temperatury, czyli tak zwane akryle na zimno, charakteryzują się bardzo dobrymi warunkami plastycznymi i mechanicznymi. Dzięki tym właściwościom znalazły szerokie zastosowanie w stomatologii, zwłaszcza przy produkcji różnego rodzaju protez dentystycznych. Protezy w których zastosowano akryle na zimno, można bardo dokładnie modelować, dzięki czemu uzyskuje się bardzo dokładny odlew zgryzu zębów i kształt dziąseł pacjenta. W fazie półstygnięcia, wynoszącej zależnie od zastosowanych środków, od kilku do kilkunastu minut, można wymodelować pożądane kształty i proces ten można kontynuować, aż do fazy całkowitego stwardnienia surowca. Specyficzna polimeryzacja, której podlegają akryle na zimno stosowane w stomatologii, spowodowała ich szerokie zastosowanie nie tylko w wytwarzaniu protez dentystycznych, ale także w wypełnieniach zębów oraz ich naprawach, wymagających dużej precyzji w aplikacji masy naprawczej. Akryle w pewien sposób zrewolucjonizowały stomatologię, zapewniając tani, niezwykle twardy i trwały surowiec, który jednocześnie daje się łatwo i dokładnie modelować.

Dzięki zastosowaniom akryli przez stomatologów przy produkcji protez zębowych znacznie wzrósł komfort pacjentów użytkujących je. Duża odporność na ścieralność i wytrzymałość na naciski mechaniczne o dużej sile sprawiła, że protezy akrylowe są obecnie jednymi z najpopularniejszych na rynku.