Transakcja sprzedaży firmy

W dzisiejszych czasach niemalże wszystko można wystawić na sprzedaż, ponieważ chętnych nie brakuje. Sprzedajemy najczęściej używane rzeczy, których już nie potrzebujemy, ale są też osoby, a dokładniej przedsiębiorcy, którzy sprzedają swoje firmy. 

Po co kupować firmę? 

sprzedaż firmProwadząc działalność, wkładamy w nią wszystkie wysiłki, aby odniosła sukces. Inwestujemy przez długo czas i staramy się ograniczać koszty. Jednak czasem to nie wystarczy, ponieważ niekorzystna sytuacja gospodarcza przyczynia się do pogorszenia jej sytuacji finansowej. Bywa, że jest to wynik złych decyzji właściciela, ale koniec końców jest zawsze taki sam, czyli likwidacja. Działalność można zamknąć kończąc jej działalność, lub zamknąć jedynie pewien etap przez jej sprzedaż. Jak wiadomo likwidacja firmy zawsze wiąże się obowiązkiem zapłacenia podatku dochodowego, więc warto poszukać lepszego sposobu. Jeżeli interesuje nas sprzedaż firm, to najlepiej poradzić się w tej sprawie specjalistów, czyli prawników. Najczęściej są sprzedawane firmy będące w stanie upadłości, lub bankructwa, gdyż niewielu przedsiębiorców chce się pozbyć firmy, która dobrze prosperuje. Dzięki sprzedaży, można odzyskać choć część poniesionych kosztów, gdyż jeżeli coś pozostanie po sprzedaży, to poprzedni właściciel będzie się musiał z tego rozliczyć z Urzędem Skarbowym i opłacić podatek dochodowy. Nowi przedsiębiorcy kupują firmy razem z dotychczasowym inwentarzem, czyli zasobami, materiałami i środkami trwałymi. Bywa, że także z pracownikami. 

Wiele osób kupuje firmę, ponieważ mają pomysł i plan jak ją podnieść z gruzów i zamienić w maszynkę do zarabiania pieniędzy. Ponadto kupno takiej firmy, zapewnia niższe koszty na jej rozkręcenie, ponieważ ma ona już swoich klientów i określoną pozycję na rynku.