Wysoka sprawność ogrzewania kominkiem z płaszczem wodnym

 

Korzystanie z kominka z płaszczem wodnym ma na pewno wiele zalet. Wśród nich należy wyróżnić efektywniejsze spożytkowanie ciepła, które pochodzi z kominka z płaszczem. Ciepło uzyskuje się podczas spalania drewna kominkowego.

Sprawność ogrzewania kominkiem z płaszczem i kominkiem tradycyjnym

polecane kominki z płaszczem wodnymW porównaniu ze zwykłymi wkładami kominkowymi efekt jest znacznie lepszy. Kominek z płaszczem wodnym charakteryzuje się wysoką sprawnością. Sprawność ta dochodzi nawet do 82% – oczywiście znowu porównując ją do kominków tradycyjnych. Taka sprawność jest możliwa właśnie dzięki zastosowaniu płaszcza wodnego. Płaszcz wodny to nic innego jak woda, która otacza każdą część komory spalania i jest równomiernie ogrzewana w ten sposób. Nie jest ogrzewana tylko ta część komory spalania od strony frontowej (szybki), bo tam nie ma płaszcza. Z tej części ciepło przedostaje się jednak od razu do konkretnego pokoju w domu – najczęściej salonu. W czasie spalania drewna woda może swobodnie pobierać ciepło. Ciepło pochodzi z paleniska oraz gorących spalin. Potem ciepło zostaje przekazane do centralnej instalacji grzewczej. W centralnej instalacji mogą znajdować się oczywiście grzejniki ścienne, ale także ogrzewanie podłogowe – to zależy od projektu w konkretnym domu. Dlatego polecane kominki z płaszczem wodnym ogrzewają nie tylko to pomieszczenie, w którym się znajdują. Tradycyjne kominki, które nadal cieszą się popularnością, są w stanie ogrzać tylko to pomieszczenie, w którym się znajdują. Nie ma tu połączenia z centralnym ogrzewaniem, więc nie jest możliwe przeniesienie ciepła na inne pomieszczenia.

Do tego dochodzi też utrata ciepła. Tradycyjne kominki tracą wiele ciepła z gorącymi spalinami, które przedostają się do komina. Jest to marnotrawienie uzyskanego ciepła. Dlatego lepiej wybierać kominki z płaszczem wodnym.

 

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Dom