Zastosowanie stali konstrukcyjnej kotłowej

Połowa konsumpcji w dzisiejszych czasach to zamienniki oryginałów. Czemu tak się dzieje? Z różnych powodów; czasem zamiennik jest tańszy, czasem łatwiej dostępny, a innym razem chodzi o wygodę korzystania. Dotyczy to wszystkich dziedzin życia oraz przemysłu. On również ma solidne podparcie w odpowiednikach i zamiennikach.

Odpowiednikiem czego jest 25HM?

25CrMo4Odpowiednikiem stali konstrukcyjnej niskostopowej 25CrMo4, w Polsce, stała się stal o symbolu 25HM. Do czego w ogóle służy stal o właściwościach konstrukcyjnych? Ten rodzaj stali jest przeznaczony do budowy konstrukcji, jak wskazuje nazwa, części urządzeń i maszyn. Pełna nazwa 25crMo4 to stal konstrukcyjna kotłowa, niskostopowa do ulepszenia cieplnego i pracy w podwyższonych temperaturach. Stal kotłowa z kolei ma za zadanie zapobiec lub jak najbardziej skrócić czas postępu powstawania zmęczenia elementu i jego odkształceń. Powyższa stal zatem idealnie nadaje się w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym i maszynowym do produkcji na przykład pokryw, nakrętek, dźwigni czy części sterujących. Zarówno 25CrMo4 jak i jej polski odpowiednik hartuje się w oleju lub wodzie w temperaturze 840-880 stopni Celsjusza. Odpowiedników, zamienników i innych nazw 25CrMo4 jest około pięćdziesięciu. Mają zastosowanie przede wszystkim w prętach gorącowalcowanych, kutych i ciągnionych oraz gorącowalcowanych tulejach, blachach i rurach. Wyżarzanie odprężające tej stali zaczyna się od sześciuset pięćdziesięciu stopni Celsjusza.

W przypadku stali konstrukcyjnych i kotłowych, które muszą spełniać europejskie i światowe normy, dla większości odbiorców i producentów nie ma znaczenia, czy korzystają z zagranicznego stopu czy z polskiego odpowiednika. Postawą jest niezachwiana jakość i niezawodność, ponieważ rodzaj pracy nie pozwala na jakiekolwiek ustępstwa.

 

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Przemysł