Czy rzeczywiście włoskie tkaniny są wysokogatunkowe?

Utarło się przekonanie iż włoskie tkaniny są najlepsze gatunkowo. Jednak skąd to przekonanie skoro większość tkanin z wyższej półki pochodzi z zupełnie innych zakątków świata? Gdyby przyjrzeć się historii materiałów ciężko znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Podróż w poszukiwaniu wysokogatunkowych włoskich tkanin

wysokogatunkowe włoskie tkaninyPrzyjrzyjmy się najbardziej szlachetnym tkaninom, skąd pochodzą, jak są produkowane i dlaczego to właśnie Włochy stały się ikoną tkanin. Zaczniemy od jedwabiu, który uchodzi za najbardziej nieskazitelny materiał. Włókno to jest pochodzenia zwierzęcego, produkowanego przez małe pajączki zwane jedwabnikami. Pierwszą odnotowaną produkcję jedwabiu znajdziemy w Chinach i to właśnie ten region jest obecnym liderem w wytwarzaniu tego produktu. Jego wykonanie jest żmudną i kosztowną pracą tak więc za naturalny produkt będziemy musieli zapłacić okazałą sumę. Kolej na bawełnę, która pochodzi z włókna otaczającego nasiona rośliny o jakże urokliwej nazwie – bawełna. Materiał był znany już w starożytnym Egipcie i stamtąd właśnie się wywodzi, obecnie jego produkcją zajmują się wszystkie kontynenty. Charakteryzuje się naturalną wytrzymałością i trwałością więc znalazł nie tylko zastosowanie w modzie. Następna w kolejce jest wełna, którą produkuję się z sierści zwierząt takich jak owce, lamy, kozy czy króliki, najbardziej jednak luksusowa jest wełna z sierści alpaki. Pierwsze skrawki wełny znaleziono w Azji. Ostatnim materiałem jest taft, wyjątkowo gęsty i sztywny wykonany na podstawie jedwabiu naturalnego, zastosowanie znalazł głównie wśród sukni wieczorowych i balowych. Oczywiście nie są to wszystkie dostępne materiały na rynku, a jedynie nieznaczny zarys możliwości. Chciałam ukazać przede wszystkim pochodzenie tkanin, które jak widać nie bazuje jedynie na słonecznych Włochach, skąd więc przekonanie że najlepsze są wysokogatunkowe włoskie tkaniny? Otóż ten kraj od dawna jest kolebką światowej mody, raj dla projektantów i modelek. Chociaż nie produkuje najwięcej tkanin, włoskie materiały nie przyjmują gorszych produktów. To tam znajdziemy najbardziej ekskluzywne i najlepiej wykonane stroje, i stąd właśnie pochodzi przekonanie iż włoskie materiały są niepowtarzalne.

Jak się okazuje, wcale nie potrzeba lecieć po najlepszy jedwab do Chin a wełny szukać w Azji. Wszelkie wysoko gatunkowe materiały znajdziemy w jednym miejscu – we Włoszech. I choć nie każdemu może być na rękę wyprawa specjalnie tam po tkaninę, zawsze można znaleźć polski sklep, który sprowadza tkaniny centralnie z Włoch.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Handel