Jak wybrać buty trekkingowe na zimę?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób chętnie wybiera się w góry zimą. Należy sobie jednak zdawać sprawę, że szlaki, które latem przechodzimy bez najmniejszego problemu, zimą mogą okazać się wyzwaniem. Nie wolno także lekceważyć faktu jeszcze szybciej zmieniającej się pogody oraz niskich temperatur. Jeżeli mimo to chcemy wybrać się zimą w góry, to konieczne jest odpowiednie przygotowanie się.

Istotność butów trekkingowych na zimę

buty trekkingowe na zimęNikomu, kto ma za sobą kilka sezonów chodzenia po górach nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest odpowiednie obuwie. Jednak warto podkreślić, że buty trekkingowe na zimę należy dobrać jeszcze staranniej niż te, które służą nam do letnich wędrówek. Przede wszystkim muszą mieć one bardzo wysoką nieprzemakalność. Chodzenie po śniegu powoduje, że cały czas są one narażone na kontakt z wilgotnym środowiskiem i muszą stanowić doskonałą barierę przez kilka godzin. Przemoknięte stopy w zimie mogą bowiem być nie tylko dużym dyskomfortem, ale także mogą prowadzić do powstania odmrożeń. Po drugie muszą mieć twardą podeszwę. Tylko to zapewnia możliwość odpowiedniego przymocowania do niej raków, bez których nie da się przejść wielu szlaków. Nie należy też zapominać o tym, że muszą one dobrze odprowadzać wodę aby uniknąć sytuacji, w której wysoka aktywność będzie powodowała pocenie się, a materiał butów nie będzie umożliwiał odprowadzenia powstałej wilgoci. Wreszcie muszą być odpowiednio ocieplane. Stopy są częścią ciała, która jest bardzo narażona na działanie niskich temperatur, więc nasze obuwie musi je przed tym ochronić.

Podsumowując, wybierając buty na zimę w góry, należy poświęcić temu jeszcze więcej uwagi, niż ma to miejsce w przypadku letnich modeli. Musza one bowiem być nie tylko wygodne, ale także bardzo skuteczne w ochronie przed wilgocią, odpowiednio ocieplane oraz na tyle twarde, aby zamocować do nich raki w bezpieczny sposób.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Turystyka