Metody nawadniania ogrodów

Podlewanie roślin w ogrodzie, a nawet samego trawnika, to niestety często konieczność. Suche i upalne lato, często zbyt ubogie w opady deszczu, stwarza nieprzyjazny klimat dla naszych ogrodów i roślin w nich rosnących. Bez naszej uwagi nie poradzą sobie z niedostatkiem wody, co niestety negatywnie wpłynie na ich rozwój. Dlatego odpowiednie nawadnianie to podstawowy obowiązek każdego właściciela ogrodu.

Nawadnianie ogrodu – proste i ekonomiczne

sterownik do nawadnianiaKlasyczna metoda podlewania ogrodu, czyli odpowiednio długi wąż, sprawdzi się świetnie tylko w niewielkich ogrodach. Jeśli powierzchnia jest większa, praca z wężem i ręczne podlewanie zajmie nam po prostu zbyt dużo czasu. Takie czasochłonne podlewanie warto zamienić na system nawadniania ogrodu. Do wyboru mamy kilka rozwiązań, które w razie potrzeby możemy ze sobą łączyć. System nawadniający może składać się z węży zraszających, węży nawilżających, oraz z linii kroplujących. Wąż zraszający to nic innego, jak płaski wąż z otworkami, przez które wydostaje się woda. Można ułożyć go otworami na dół (wtedy będzie nawilżał glebę), lub do góry (takie ułożenie umożliwi zraszanie okolicznych roślin). Wąż nawilżający natomiast wykonany jest ze specjalnego porowatego materiału, dzięki temu woda wydostaje się z niego na całej jego powierzchni, powoli ale stopniowo nawilżając glebę. Inną opcją jest linia kroplująca, która jest rozwiązaniem najczęściej stosowanym do nawadniania nasadzeń rzędowych. Dość ciekawym rozwiązaniem okazuje się być sterownik do nawadniania. Urządzenie to zwane także programatorem, bardzo ułatwi nam pracę w ogrodzie, a w zasadzie pozwoli nam zupełnie zapomnieć o konieczności podlewanie roślin. Sterownik do nawadniania umożliwia dokładne zaprogramowanie pory dnia, ilości i czasu pracy systemu nawadniającego. Niektóre modele pozwalają także zaprogramować pracę na konkretne dni. W zależności od modelu, może on obsługiwać jedną lub nawet kilkanaście linii nawadniających, może także posiadać czujniki deszczu i wilgoci, co pozwoli na oszczędność wody i uchroni rośliny przed zalaniem.

Projektując system nawadniający do ogrodu, jeszcze przed zakupem wszystkich potrzebnych urządzeń, warto zrobić plan instalacji i rozrysować go na planie ogrodu. Ułatwi to zdecydowanie podjęcie właściwej decyzji i wybór najkorzystniejszych rozwiązań. Konkretne urządzenia warto także dopasować do ilości i rodzaju nasadzeń, jakie wymagać będą dodatkowego nawadniania.