Modny i stylowy dach użytkowy

Bardzo ciekawym pomysłem projektantów jest wykorzystanie dachów płaskich w celach użytkowych. Nie tylko budynki wielorodzinne charakteryzują się tego typu dachem – coraz większa ilość domków jednorodzinnych również ma płaski dach. W ten sposób uzyskuje się obiekty o nowoczesnym, minimalistycznym kształcie, które wyglądają bardzo elegancko i efektownie. 

Wyjątkowy ogród na dachu 

dach użytkowy łódźW budownictwie coraz częściej wykorzystuje się takie rozwiązanie konstrukcyjno-materiałowe, które określane jest jako stropodach o odwróconym układzie warstw. Oczywiście występują w nim wszystkie warstwy – nośna, termoizolacyjna i izolująca przed wodą. Różnica jednak polega na tym, że na tego typu konstrukcji można wykonać ogród. Podwójna izolacja przeciwwodna pozwala na to, aby na betonie wysypać glebę i zasadzić rośliny. Można je również podlewać i pielęgnować, podobnie jak ogrody znajdujące się na powierzchni ziemi. Idea ta swoje początki czerpie w wiszących ogrodach Babilonu, pojawiających się w Biblii. Oprócz wysokiej estetyki dach użytkowy Łódź jest doskonałym miejscem do wspólnego spędzania czasu. Można na nim umieścić ławki i stolik, dodatkowe oświetlenie i cieszyć się chwilami spędzonymi w gronie rodziny i przyjaciół. Takie rozwiązania można szczególnie często spotkać w budynkach o zabudowie szeregowej, kiedy wokół posesji nie ma miejsca na duży i przestronny ogród. 

Wejście na dachy użytkowe może być rozwiązane indywidualnie. Niektórzy preferują podwyższenie klatki schodowej, a inni wykonują schody zewnętrzne. Wszystko zależy jedynie od oczekiwań i upodobań inwestora. Istotne jednak jest to, aby już na etapie projektowania konstrukcji uwzględnić chęć stworzenia na dachu pięknego ogrodu. Warstwa gleby i rośliny stanowią bowiem spore obciążenie konstrukcji.