Silos płaski czy lejowaty?

czyszczalnia do zboża

Kupując silos z pewnością będziemy zastanawiać się nad tym który wybrać. Producenci zachwalają każdy rodzaj. W większości przypadków wybór z pewnością będzie ograniczał się do wyboru pomiędzy silosem, który ma spód płaski a silosem który ma spód lejowaty. Silosy zbożowe przede wszystkim mają być funkcjonalne.

Czyszczalnia do zboża – po co używamy?

czyszczalnia do zbożaBez względu na to jaki typ silosu oraz na jaką czyszczalnia do zboża wybierzemy to koniecznie musimy sprawdzić jego pojemność. To powinna być dla nas pierwsza rzecz, o którą musimy zapytać sprzedawcę. Musimy również uwzględnić tutaj to, jak często silos będzie ładowany i rozładowywany. To jest bardzo istotna sprawa. Silosy, które mają spody lejowate na pewno będą droższe. Ich kształt będzie odpowiadał ich nazwie. Spód takiego silosu będzie przypominał lej. Jeśli załadujemy go to wówczas ziarno będzie zsuwało się na spód. Na samym spodzie będzie natomiast znajdował się przenośnik, który będzie pobierał ziarno z silosu. To rozwiązanie sprawia, że będziemy mogli opróżnić cały silos. Na pewno nie zostanie w nim ziarno, które będzie się później marnowało. Jeśli zatem będziemy na przykład handlować zbożem to wówczas koniecznie powinniśmy zainwestować w takie silosy. Nie będziemy mieć żadnych strat, a ponadto opróżnianie ich będzie zdecydowanie łatwiejsze. Jeśli natomiast z góry wiemy, że silosy nie będą opróżniane zbyt często to wówczas można trochę oszczędzić i kupić silosy, które mają płaskie dno. Wówczas będziemy mieć gdzie przechowywać zboże. Oczywiście opróżnianie takich silosów będzie trochę bardziej skomplikowane, ale jeśli będziemy robić to tylko raz do roku to wówczas nie trzeba się tym przejmować. Nie stracimy przecież zbyt dużo czasu. Specjaliści mówią o tym, że silos z płaskim dnem może być nawet 30 procent tańszy od silosu z konstrukcją lejowatą. Oczywiście za wygodę trzeba płacić.

Jeśli będziemy mieć konstrukcję z płaskim dnem to musimy liczyć się z tym, że przecież będziemy musieli ręcznie wygrzebywać z silosu resztki zboża, które tam pozostaną. Naturalnym jest, że przy takiej konstrukcji dna nie będziemy mogli tego zrobić w sposób automatyczny.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Rolnictwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *