System sygnalizacji dźwiękowej

Duże budynki produkcyjne muszą być dostosowane do przepisów przeciwpożarowych, ponieważ dzięki temu można w nich bezpiecznie pracować. Wiadomo, że przydarzyć mogą się różne zdarzenia, których efektem może stać się pożar. Firma powinna nie tylko dostosować system gaszenia pożaru, ale także systemy ostrzegawcze. To one są pierwszym impulsem do podjęcia działań i wezwania Straży Pożarnej. 

System sygnalizacji w razie pożaru

system sygnalizacji ppożBudynki produkcyjne to zazwyczaj duże pomieszczenia, gdzie wykonywana jest praca zbiorowa. System sygnalizacji ppoż powinien działać jak najszybciej. Podstawowym elementem są czujniki dymu, ale nie montuje się ich przy suficie, ponieważ jest on zbyt wysoko. Najczęściej czujniki montowane są w wentylatorach, które zasysają powietrze z hali. Właśnie dlatego dym jest od razu wykrywany. W miejscach, w których może pojawić się pożar są również sygnalizatory, które informują o znacznym podniesieniu temperatury lub dwutlenku węgla. Sygnalizatory mają swoje przedziały w których pracują. Zielona lampka pokazuje stan normy, żółta oznacza, że coś jest nie tak z którymś z pomiarów, natomiast czerwony automatycznie wzywa Straż Pożarną. Osobnymi sygnalizatorami są urządzenia badające, czy nie doszło do zwarcia przy którejś instalacji elektrycznej. Wyłączają one od razu prąd w budynku i działają na własnych akumulatorkach. Są bardzo skuteczne. 

Dobry system sygnalizacyjny jest niezawodny. W takich systemach wykorzystuje się wiele osobnych sygnalizatorów, które są jednak później integrowane w celu większego bezpieczeństwa. Takie systemy są sterowane przez oprogramowanie, ale działają również bez niego. Informują użytkowników nawet o swoich własnych usterkach, co jest także niezwykle ważne, ponieważ łatwo je dzięki temu serwisować.