Zalety programów geodezyjnych

 

Coraz więcej różnego rodzaju pracy wykonywanej jest automatycznie, przez komputery. Praca ludzi polega w coraz większej mierze polega na obsłudze urządzeń, które są zaprogramowane i wykonują pracę same. Jednym z zawodów, gdzie komputery mają bardzo duże znacznie jest geodezja. Bez wszystkich niezbędnych oprogramowań praca geodety trwałaby dużo dłużej.

Oprogramowania dla geodetów

oprogramowanie geodezyjnePraca geodety polega głównie na pomiarach, obliczeniach i rysowaniu. Jeśli geodeta miałby to wszystko robić ręcznie, to ciężko byłoby mu zachować odpowiednie dokładności, estetykę wszystkich szkiców i trwałoby to znacznie dłużej. Oprogramowanie geodezyjne jest w stanie bardzo dużo pomóc geodecie w jego pracy. Obliczenie współrzędnych kilku punktów w sposób ręczny czasami trwa ponad godzinę, a dzięki oprogramowaniom zajmuje to nie więcej niż pięć minut. Podobnie jest w przypadku rysowania map i szkiców. Rysując dużą mapę w skali, bardzo łatwo się pomylić. Musimy wtedy całą pracę zaczynać na nowo lub nanosić poprawki, które bardzo źle wpływają na estetykę mapy. Mapa wykonana w programie jest dużo czytelniejsza, dokładniejsza, a przede wszystkim trwalsza. Po wydrukowaniu mapy na ploterze, plik z którego została wydrukowana mapy, możemy zapisać na dysko i w razie potrzeby, gdy pierwsza z map się zniszczy, powtórzyć druk. Oprogramowania geodezyjne są na tyle proste w obsłudze, że po krótkim zapoznaniu się z programem jesteśmy w stanie go obsługiwać.

Programy dla geodetów nie są drogie, ale kupując jakiś program, musimy liczyć się z tym, że musimy również zapłacić za licencję. Licencja kosztuje około dwóch tysięcy za jeden rok ważności dla jednego programu. Taki program możemy wtedy instalować na kilku komputerach, które się znajdują na przykład. jednym biurze geodezyjnym.